Mikortól használhatjuk etetőszéket? És mikor van a lejárati dátuma?
Az etetőszék a baba evésfejlődésében elengedhetetlen. Ekkor neveljük ugyanis az önálló, először kézzel, majd pedig evőeszközökkel történő étkezésre. Mondhatjuk, hogy a szoptatás után a második meghatározó szakasz, de mikor is lép kisgyermekünk ebbe a szakaszba? Pontos napot vagy életkort nem is igazán mondanánk, mivel minden kis gyermek fejlődése egyedi.
A gyártók általánosságban 6 hónapos kortól ajánlják az etetőszék használatát, azonban mindenképp érdemesebb kisgyermeked mozgásfejlődését figyelemmel követned és ez alapján eldöntened, mikor lenne megfelelő a gyermeked számára. Ne aggódj, nem neked kell kitalálnod mikor erősödik meg a kicsi gerince és hátizmai annyira, hogy biztonságos legyen egy derékszögű etetőszékbe ültetni. Ha már magától felül és képes 5-10 percig is ülni, anélkül, hogy eldőlne, akkor itt az idő, hogy az etetőszéket is kipróbálja. Fontos azonban, hogy az ülés valóban önállóan történjen, tehát nem beléd, vagy a kiságy / babakocsi oldalába kapaszkodva húzza fel magát!
Léteznek azonban az etetőszékeknek modernebb változatai is, mely háttámlája dönthető, így jól alátámasztja a hátukat, illetve a fejüket is megfelelően tartja. Ezekhez a típusokhoz nem kötelező, hogy a kicsi már önállóan ülni tudjon, használhatjuk már korábban is. A gyártói ajánlások ezeknél a típusú etetőszékeknél 4-5 hónapos kor. De mivel ezek az etetőszékek gyakran más funkciót is kombinálnak, akár újszülött kortól használhatóak. Mint például ez a Caretero Kivi 3 az 1-ben etetőszék, ami ötvözi az etetőszék, a pihenőszék és a gyermek hinta funkciókat.
Fontos a fokozatosság!
Mint minden új dolog tanulásánál, ennél is fontos a fokozatosság és a türelem. A kicsi most egy teljesen új tárgyat, magasságot és folyamatot fedez fel. Kezdetben ültessük a székbe, és ugyan úgy mi etessük meg, mint ahogy az korábban is történt. Így a kicsi nem érzi azt, hogy magára hagyták és nem lesz az etetőszék egy ellenszenves hely a számára.
Pár hét vagy egy hónap elteltével már a kicsi elé tehetjük a kis tányérját és kanalát, hogy önállóan is megpróbálhassa az evést. Ne feledjük azonban, hogy semmi gond nincs azzal, ha az elején még nem is nyúl a kanálért, és csak a kezével eszik, hiszen ez is a tanulási folyamat része. Adjunk neki kézzel is könnyen elfogyasztható ételeket (pl. gyümölcs, kölesgolyó, zöldségek). A kompótok, levesek fogyasztásánál még segítsük a kanállal való étkezését.
Az etetőszéket nyugodtan odahúzhatjátok az ebédlőasztalhoz, hogy veletek egyen. Ez is ösztönzi őt az önálló evésre. Egy éves korára már kialakulhat egy rutin a közös étkezésekre, ahol a kicsi is veletek eszik önállóan az etetőszékben
Az etetőszék „lejárati dátuma”
Meddig érdemes használni az etetőszéket? Honnan tudjuk, hogy a kicsi már nem érzi magát komfortosan az etetőszékben?
A kisgyermekek elég egyértelmű jelekkel adják tudtunkra, hogy bizony ők már nem akarnak az etetőszékben ülni. Ilyen például,
amikor már a beültetésnél nyafog, a székben ülve kellemetlenül érzi magát, sír.
Vannak azonban gyerkőcök, akik nem hisztiznek a székbe ültetéskor, ellenben az etetést hamar megunják és már másznának is ki a székből.
Ekkor semmiképp se erőszakoskodjunk, ne akarjuk továbbra is az etetőszékben megetetni. Ültessük inkább az asztalhoz, ahol a család többi tagja is eszik, vagy beszerezhetünk a számára egy külön kis asztalt székkel, ami inkább az ő méreteihez lett kialakítva.
Az etetőszék elhagyása akkor történhet igazán zökkenőmentesen, ha a gyermek már képes önállóan enni. Nem kell itt arra gondolni, hogy tökéletesen eszik evőeszközökkel. De akár a kezeivel, akár kanállal már legyen képes önállóan enni. Ha ugyanis tud egyedül enni, akkor az leköti a figyelmét és nem kalandozik el, ezzel ellenben, ha még segíteni kell az evését, hamar megunja és már indul is más szórakozást keresni.
A mai modern etetőszékek között találunk olyan praktikus darabokat is, amelyek később kis székké alakíthatóak, így még később kell búcsúznunk ettől a fontos gyerekbútortól. Ilyen például a Caretero Bill etetőszék.
A Caretero Homee etetőszék pedig kis székké és asztallá alakítható. Így akár gyermekünk 3-4 éves koráig is hasznát tudjuk venni. Ugye milyen praktikus?
Az etetőszékben evés nem csak a helyes étkezést tanítja meg a kicsi számára, de az asztali etikett szabályait is elsajátíthatja, ami később az óvodában, az éttermi ebédeknél és persze egész életében egy nagyon fontos készség, hiszen az étkezés a közösségi élet egy meghatározó része.
Olvasd el korábbi bejegyzésünket is az etetőszék választással kapcsolatban!